psycholog warszawa
psycholog warszawa
psycholog warszawa

Kiedy w związku pojawia się zazdrość

zazdrośćZ zazdrością w związku jest podobnie jak z solą w kuchni. Dodana z umiarem poprawia smak potrawy. Kiedy jednak przesadzimy z jej ilością potrafi zepsuć całe danie. W życiu jest podobnie. Szczypta zdrowej zazdrości może dodać pikanterii związku, kiedy jednak wymyka się spod naszej kontroli staje się niczym jad węża zatruwając łączącą ludzi miłość.

Zazdrość to emocja taka jak i wiele innych, których doświadczasz na co dzień. Oczywiście każdy dojrzały człowiek powinien umieć kontrolować swoje emocje co nie znaczy, że nie może ich doświadczać .

Jeżeli któregoś dnia zawita zatem do Ciebie zazdrość „przyjrzyj się jej”. Zadaj sobie szczere pytanie: „co powoduje u mnie uczucie zazdości?”. To, że mój partner uśmiecha się szczerze do nowej sąsiadki? To, że często pomaga swojej koleżance z pracy? A może to, że ostatnio moja partnerka zaczęła dbać o siebie – biega, chodzi na basen, ładnie się ubiera?  Zwykle tak to się właśnie zaczyna. Dręczące pytania i wyostrzona uwaga zaczynają rządzić Twoim życiem. Starasz się mieć „oko” na swojego partnera. To właśnie jest moment, aby zastanowić  się „skąd bierze się u mnie zazdrość?”

Z mojego doświadczenia wynika, że w zdecydowanej większości wypadków zazdrość u ludzi nierozerwalnie połączona jest z niską samooceną „zazdrośnika”. To ona powoduje lęk przed stratą  i wzmaga chęć kontroli.

Zazdrość to nic innego, jak Twoja reakcja na określone zachowanie partnera. Dlatego to Ty jesteś odpowiedzialny za to, na ile pozwolisz zatruć jej swoje życie.  Często zdarza się, że  wynika ona z błędnej interpretacji zachowania, które obserwujemy u swojego partnera. Niewinny jego uśmiech do płci przeciwnej może spowodować u nas lawinę wybujałych obrazów. Im bardziej będziemy je koloryzować, tym większe emocje będą się u nas pojawiać. Zazdrość może wynikać również ze wcześniejszych Twoich osobistych przeżyć, przekonań na swój własny temat oraz nadmiernej chęci zawładnięcia drugą osobą. To jeden z głównych powodów, który zabija uczucie miedzy ludźmi. Żaden człowiek nie jest Twoją własnością. Nawet jeżeli zadeklarował Ci wspólne życie aż po grób ma prawo do swojej wolności. Ma prawo do przeżywania życia na swój sposób, ma prawdo do posiadania swoich znajomych oraz co najważniejsze ma prawo do swojej prywatności.

Nie zrzucaj zatem nigdy odpowiedzialności za swoją zazdrość na drugą stronę. Oczywiście nie masz wpływu na zachowanie i decyzje innych osób, ale zawsze masz wpływ na swoje reakcje. Zadaj sobie zatem pytanie o co właściwie jesteś zazdrosna? O inne kobiety ? Myślisz sobie są takie zgrabne, ładne, pociągające. Biedactwo. Przestań się zatem użalać nad sobą i zamiast siedzieć na tyłku zacznij coś ze sobą robić ? Zacznij dbać o siebie, realizować swoje pasje nie dla innych, nie dla Twojego faceta, a dla SIEBIE! Wykorzystaj zazdrość. Niech stanie się dla Ciebie katalizatorem zmian.

Uwierz mi – dopóki nie polubisz siebie samej, dopóki nie będziesz świadoma swojej wartości, dopóki nie będziesz żyła dla siebie, dopóty zazdrość nieustannie będzie Cię trawić  od środka nie dając chwili spokoju. W pierwszej kolejności zajmij się sobą, odkryj swoje piękno i możliwości jakie daje Ci życie. Nie pozwól na to, aby stać się niewolnikiem swojego umysłu, który jeżeli mu na to pozwolisz będzie płatał Ci figle.

Leave a reply